Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.com
Raiffeisen Bank Albania

Raiffeisen Bank Albania is one of the largest bank in the country. Its asset base is close to 2 billion Euro. Raiffeisen Bank International purchased the Albanian Savings Bank in 2004 and over the last 11 years has completely transformed the old State Bank into a full service bank serving all sectors of the business and private individual markets. The bank has a product range processes, systems and a branch infrastructure that comp...

INFORMACIONE KONTAKTI

 • Tirane, Shqipëri
 • Tel: +355 4 222 699
 • Mobile:

 • Raiffeisen Bank SHA
 • Tirane, Shqipëri
 • Tel:
 • Mobile:

Profili i Kompanisë Punët aktive të kompanisë
Tirane, Shqipëri 21-10-2020 edhe 1 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni
Inxhinier Informatike
Tipi i punës
Kohe e plote
Eksperiencë
---
Kërkohet foto
Jo
Letër interesi
Jo
Rroga mujore
---
Data e përfundimit
21-10-2020
Data e fillimit të punës

Përshkrimi

This position is established under Methodology & Assessment, Risk Reporting and Systems Infrastructure Department.
He/she is responsible for development and implementation of various retail risk methodologies.
Cover the model development: application/ behavior/transaction scorecards; risk parameters (PD, LGD, EAD), as well as their usage for capital requirements calculations (A-IRB), IFRS 9 impairment calculation and support for the business initiatives.

Detyrat

 • Manage all aspects of the model lifecycle, from the model initiation, development, implementation.
 • Establish a rigorous development processes to ensure high quality, correct implementation, and usage.
 • Ensures structured risk modelling activity is compliance with RBI requirements & IRB standards.
 • Support for the local implementation and reporting of Basel II A-IRB Standards.
 • Supervise creation/update of internal processes, ensuring compliance of local procedures with Basel II, RBI Group Directives and IFRS 9 standard.
 • Communicate and support risk managers with the insights gained through the data analysis, including implications for business strategy.
 • Collaborates with the other stakeholders to ensure proper understanding and utilization of credit scoring solutions.
 • Provide new ideas for risk modeling techniques. Identify, measure, manage, monitor, and own operational risk arising in their specific area of responsibility.    

Kualifikimet

 • University Degree in Information Technology, Mathematics, Business Informatics, Economy.
 • Knowledge of Business Intelligence modeling and techniques.
 • At least 5 years of working experience in banking sector, and at least 3 years' experience in data mining and statistical analysis.
 • An in-depth knowledge of the various databases in the company and the core banking processes.
 • An in-depth understanding of statistical principles, in particular those related to predictive modeling Knowledge in the areas of bank solvency regulation, and/or of risk and capital management (Basel II/III) and IFRS 9.
 • Very good knowledge of Statistical Modeling Tools (SAS, SPSS or other statistical software).
 • Business experience in the implementation and usage of risk models High level mastery of project management, demonstrated ability to successful navigate and manage delivery within a large organization.
 • Strong organizational skills and interpersonal skills.
 • Ability to identify staff development needs, initiate change and encourage personal growth.
 • Excellent communication skills; enjoy working with different teams; creative and  flexible.
 • Very good command of English.

Shënime

Për të aplikuar në këtë pozicion pune, dërgo CV-në tek kompania/organizata me email duke klikuar këtu ose apliko nga duapune.com.

Raiffeisen Bank deshiron te vere ne vemendjen e kandidateve te interesuar se cdo informacion qe do te paraqesin lidhur me shprehjen e interesit te tyre per sa me siper, do te trajtohet me nje nivel sigurie te stadarteve me te larta ne perputhje te plote me parashikimet e ligjit nr. 9887 date 10.03.2008 "Per Mbrojtjen e te Dhenave Personale" dhe aktet nenligjore te nxjerra ne zbatim te tij. Gjithashtu, me dhenien e ketij informacioni, kandidati i interesuar deklaron dhe jep miratimin e tij per procesimin e metejshem te te dhenave personale te tij nga ana e Raiffeisen Bank vetem per perdorim te brendshem te Bankes dhe vetem per qellimin per te cilin ai ka deklaruar vullnetarisht keto te dhena.


Kujdes

Aktualisht ju nuk keni një CV të ruajtur në sistem. Për të aplikuar në këtë pozicion pune, ju mund të krijoni një CV të re ose të ngarkoni një ekzistuese në sistem, duke klikuar këtu.Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".