Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKodi Punës: 75838

Monitoring and Results Measurement (MRM) Specialist

Tirane, Shqipëri 12-04-2023 edhe 21 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni: Tipi i punës: Eksperiencë: Kërkohet foto: Letër interesi:

Tjeter

Kohe e plote

---

Jo

Jo

Rroga mujore: Data e përfundimit: Data e fillimit të punës: Numri i kandidatëve:  

---

12-04-2023

---

---


Përshkrimi

Employment start:     July 2023
Contract duration:     One year possibility of extension until the end of the Phase III of the project, 30 June 2027. (3 months probation period applies)

Place of work:            Tirana based, with frequent travel in Albania.

This position is subject to project contract signature by the donor for phase III of the S4J project.

Job Role:

Leads and coordinates overall Monitoring and Results Measurement (MRM) efforts of the S4J project. Responsible for the design, implementation, and periodic review of the MRM framework.


Detyrat

 • Leads the process of designing and implementing the MRM plans and instruments, in compliance with DCED standards and Swisscontact general guidelines on MRM.
 • Coordinates and oversees data collection from various sources, such as surveys, interviews, and administrative data, and analyses it to assess project performance.
 • Ensures that data is accurate, complete, and of high quality, and that monitoring and evaluation methods are rigorous and objective.
 • Collaborates with project staff to develop project level result chains and updates them regularly.
 • Collaborates with project staff to support the design of interventions and ensures interventions/plans are updated periodically.
 • Coordinates the drafting process of the Yearly Plan of Operations (YPO) for the project.
 • Leads the design and implementation of project assessments, surveys, and evaluations to measure project impact and effectiveness.
 • Prepares and presents project reports, briefs, and presentations for internal and external stakeholders.
 • Works closely with Component manager, project staff, stakeholders, and partners to ensure that MRM activities are well-coordinated and contribute to project success.
 • Informs periodically the Portfolio Manager, Deputy Project Manager, Project Manager, on the progress of the project based on the collected evidence.
 • Promotes learning by drafting guidelines, tools, instruments, and by documenting lessons learnt and best practices in collaboration with the Portfolio Manager.
 • Provides capacity building of the technical team on MRM processes, tools, and methodologies.
 • Contributes to Swisscontact’s MRM Community of Practice.

Kualifikimet

 • Master’s degree in a relevant field such as monitoring and evaluation, statistics, social sciences, or international development.
 • At least 5 years of experience in monitoring and evaluation in the international development context.
 • Demonstrated experience in designing and implementing monitoring and evaluation plans, including data collection and analysis, and producing reports.
 • Strong knowledge of monitoring and evaluation frameworks, methodologies, and tools.
 • Experience working with donors and partners, including ensuring compliance with monitoring and evaluation requirements.
 • Very good English and excellent Albanian.
 • Excellent communication and interpersonal skills, including the ability to work effectively in a fast-paced environment.
 • Experience working with Vocational Skills Development (VSD) projects is considered an asset.

 


Shënime

Për të aplikuar në këtë pozicion pune, dërgo CV-në tek kompania/organizata me email duke klikuar ose apliko nga duapune.com.

Swisscontact offers attractive working conditions in an international and multicultural context. We see our work as a joint effort in an agile organizational culture: mutual respect, trust and teamwork.

Interested candidates are encouraged to apply in Attn to Mrs. Martiri within 06 April 2023, 16:00 hr to [email protected] with:

 • Curriculum Vitae including at least 2 reference contacts.
 • A Cover Letter expressing the motivation to apply for this job.

Only shortlisted candidates will be contacted and invited for an interview. Swisscontact reserves the right to consider only such applications which are completely suitable with the requirements for the position. Your application will be considered with confidentiality in respect of law no. 9887 date 10.03.2008 'For Personal Data Protection”.

 


Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".
Swisscontact

Swisscontact është një fondacion i pavarur zviceran që promovon zhvillimin ekonomik, social dhe mjedisor. Objektivi i Swisscontact është krijimi i mundësive për të larguar nga varfëria njerëzit e vendeve në zhvillim përmes një zhvillimi ekonomik me bazë të gjerë. Përmes projekteve të ndryshme, Swisscontact lehtëson aksesin në programe të zhvillimit të aftësive, nxit sipërmarrjen konkurruese, krijon akses për shërbimet lokale financiare dhe promovon përdorimin e qëndrueshëm të burimeve.
Projekti Aftësi për Punë (Skills for Jobs) është një projekt i Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim, i zbatuar nga Swisscontact. Projekti është pjesë e Fushës së Zhvillimit Ekonomik të Strategjisë Zvicerane të Bashkëpunimit për Shqipërinë (2014-2017), me fokus të veçantë tek promovimi i mundësive për punësim dhe zhvillimin e aftësive. Ky projekt lehtëson zhvillimin cilësor të Arsimimit dhe Formimit Profesional (AFP).

Background

Swisscontact is an independent Swiss foundation promoting economic, social, and environmental development. Swisscontact's objective is to open up pathways out of poverty for people in developing countries through broad-based economic development. In its various projects Swisscontact facilitates access to skills development programmes, fosters competitive entrepreneurship, creates access to local financial services, and promotes sustainable use of resources.
Skills for Jobs is a project of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) that is implemented by Swisscontact. The project is part of the Economic Development Domain of the Swiss Cooperation Strategy for Albania (2014-2017), with specific focus on promotion of employment opportunities and skills development. The project facilitates the development of quality Vocational Education and Training (VET) offers by supporting VET providers in offering labour market integration facilities.


INFORMACIONE KONTAKTI