364 Punë aktive

91240 Punëkërkues

5532 Punëdhënës

Posto punë
ose
Krijo/Shto CV


Mendimi juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.
Albtelecom

Kompania ALBtelecom, e krijuar në vitin 1912, menjëherë pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe e liçencuar për ofrimin e telefonisë fikse dhe të internetit në vitin 1992 nga Enti Rregullator i Telekomunikacionit (ERT), vazhdon të jetë pjesë e pandashme dhe zgjedhja e parë e komunikimit të shqiptarëve. Eagle Mobile, një markë brenda kompanisë ALBtelecom . Eagle Mobile brenda kompanisë ALBtelecom, u vjen në ndihmë konsumator...

INFORMACIONE KONTAKTI

  • Albanian Telecommunication Center, Autostrada Tirane - Durres, Km7, Kashar
  • Tiranë, Shqipëri
  • Tel: +35542291690
  • Mobile: +355672061741
Profili i Kompanisë
Tiranë, Shqipëri 14-03-2018 edhe 194 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni
Inxhinier elektronik
Tipi i punës
Kohe e plote
Eksperiencë
---
Kërkohet foto
Jo
Letër interesi
Jo
Rroga mujore
---
Data e përfundimit
14-03-2018
Data e fillimit të punës

Përshkrimi

Monitor and follow up closely the performance of equipment in transmission network for their normal functioning.

Detyrat

•Configuration, operation and back office support for different transmission systems like: DWDM, NEC, Huawei, Wireless (Motorola, Ceragon). On site invervention.
•Follows all alarms and problems that occur in network transmission equipment and intervenes to resolve them.
•Intervenes locally or remotely for the normal functioning of the network and elimination of defects during working hours or out of working hours in cases when is required.
•Receives and processes e-mails, reports, correspondence, etc.. And returns response in time.
•Maintains and collates documents for all devices in the transmission network. Keep information database.
•Performs data maintenance for different services that are configured and connected to the transmission network equipment.
•Tests transmission systems in the transmission network for their correct operation and notifies if it is necessary to intervene on these devices.
•Makes plans for network expansion or optimization.
•Report immediately any incident related to Information Security Management System.
•Comply with Quality Policy, Information Security Policy, and all company procedures and regulations.

Kualifikimet

•Very good knowledge of Microsoft Office package, Windows, Google Earth, Remote Access (VPN, Team Viewer), and Vendor related management platforms.
•Knowledge of transmission engineering principles and procedures. Very good knowledge of network monitoring systems: SuperGuard+, PNMS, Spectral Wave MN 9100, NetNumen T31, IManager U2000, Connect (Aircom), Wireless Manager, FibeAir.
•Excellent interpersonal skills, analytical and problem solving skills, decision making skills, effective verbal and listening communications skills, attention to detail and high level of accuracy
•Very good knowledge of English (written and spoken)

Experience
•Five or more years’ experience in the field of telecommunications (Mobile & Fixed networks).
Education
•University Degree in the field of Telecommunication/Electronics.

Shënime

Interested candidates should apply online through www.albtelecom.al

Deadline of application is March 14th, 2018

We will be glad to interview all candidates selected from the CV screening.
HUMAN RESOURCES AND ADMINISTRATIVE AFFAIRS DEPARTMENTDërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Kategoritë më të kërkuara / Të gjitha kategoritë