Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.com
Co-PLAN, Instituti per Zhvillimin e Habitatit

Co-PLAN, Instituti për Zhvillimin e Habitatit është një organizatë jofitimprurëse që ka kontribuar në zhvillimin e qëndrueshëm, në qeverisjen e mirë urbane dhe rajonale, duke trajtuar çështjet kyçe mjedisore, zhvillimin e shoqërisë civile, si dhe duke ndikuar politika dhe promovimin e pjesëmarrjes së komunitetit që nga viti 1995. Në thelb të aktivitetit tonë është puna me njerëzit dhe institucionet, për të nxitur transformim të pre...

INFORMACIONE KONTAKTI

 • Tirane, Shqipëri
 • Tel: ++35542407423/4
 • Mobile:

Profili i Kompanisë Punët aktive të kompanisë
Tirane, Shqipëri 30-05-2020 mbaron sot


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni
Inxhinier Mjedisi
Tipi i punës
Kohe e plote
Eksperiencë
---
Kërkohet foto
Jo
Letër interesi
Jo
Rroga mujore
---
Data e përfundimit
30-05-2020
Data e fillimit të punës

Përshkrimi

Co-PLAN is a non-profit organization that has contributed to sustainable development by enabling good urban and regional governance, tackling key environmental issues, developing civil society, impacting policies, and promoting community participation since 1995.

At the core of Co-PLAN’s activity is the work with people and institutions, to foster tangible social transformation and positive change on the ground by inducing change-driving knowledge in our society for smart management of our habitat. Co-PLAN fulfills this mission through means of pilot activities and advisory services financed by national and international institutions and direct involvement with communities, local government units and other non-governmental organizations in the field of urban and regional management, environmental management, and municipal finance.

Given the focus on urban environmental management and aspects, including public service provision, solid waste management, environmental impact assessment, etc., we are currently seeking a talented, experienced professional in this field, to become part of the Co-PLAN, Institute for Habitat Development team.

Detyrat

Main Tasks and Responsibilities:

Engage with the Co-PLAN Urban Environmental Management Unit for the organization and handling of activities and projects falling under this unit, consisting of (but not limited to):

 • Solid waste management planning and monitoring;
 • Calculation and interpretation of Air Pollution, Noise Pollution and Urban Ecosystems data.
 • Environmental Impact Assessment/ Strategic Environmental Management
 • Monitoring and Interpretation of Environmental Legislation
 • Engage with site activities/actions.
 • Conduct technical studies on matters of Energy, Renewables and Smart Cities.
 • Should be able to conduct and deliver thematic articles both in Albanian and English regarding recent developments/topic in the realm of environment.
 • Assistance to the policy and research experts during research activities and policy writing on themes pertinent to Environmental Management;
 • Support for the organization and management of events such as conferences, workshops, roundtables, etc. on themes related to environmental management;

Kualifikimet

 

Qualifications and Skills:

 • University degree in Environmental Engineering, Environmental Science and Technology, or any relevant fields;
 • Master Degree in any of the aforementioned disciplines;
 • Excellent command of the English language and fluency in both written and spoken;
 • High quality of writing in Albanian;
 • Sharp analytical skills and ability to process and analyze data/information;
 • A fine eye for document drafting;
 • Excellent communication skills;
 • Good organization and facilitation skills for conferences, meetings, workshops;
 • Knowledge of the public institutions and public policies in Albania, including the policy debates and events;
 • Ability to work off own initiative and to proactively follow and tune-into the dynamics of teamwork;
 • Be available to travel and work, both outside of Tirana and Albania.
 • Excellent working competences on Office package and added asset for each candidate with high working skills on GIS and Adobe / Photoshop design.

Professional experience

 • At least 3-5 years of relevant professional experience in aspects of environmental management, including experience with Waste Management and Planning; Strategic Environmental Assessment, Environmental Impact Assessment, Pollution Treatement and Monitoring, research and project application, water, energy, renewables etc.
 • Experience with public administration, at a local and central level;
 • Preferred experience with donor projects;

 

Shënime

Për të aplikuar në këtë pozicion pune, dërgo CV-në tek kompania/organizata me email duke klikuar këtu ose apliko nga duapune.com.

Application procedure

To apply for this position please send the following:

 • A cover letter expressing your interest (written in English);
 • A CV and two letters of references (in English);
 • A copy of your academic diplomas;
 • A document to prove the level of knowledge of the English (and any other) Language (Diploma, Certificate, etc.).

Applications are accepted until May 30, 2020, 17:00h. Co-PLAN, Institute for Habitat Development is an equal rights and opportunities employer. Only those who fulfill the requirements specified in this Terms of References are encouraged to

apply. ONLY short-listed candidates will be contacted for the 2nd stage of the selection process.

All applications are to be sent to: [email protected]


Kujdes

Aktualisht ju nuk keni një CV të ruajtur në sistem. Për të aplikuar në këtë pozicion pune, ju mund të krijoni një CV të re ose të ngarkoni një ekzistuese në sistem, duke klikuar këtu.Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".