315 Punë aktive

95696 Punëkërkues

5824 Punëdhënës

Punëdhënës
ose
Punëkërkues


Mendimi juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.
Abidat

ABIDAT do te thotë zgjedhje e thjeshte, efecientë dhe afatgjate.
Ata janë partner strategjik për klientët në zhvillimin e aplikacione të ndërmarrjeve me performance të larte, embedded sisteme dhe aplikacione mobile Njohuritë teknologjike, përvoja e fituar nder vite dhe specialistet e fushave të ndryshme i bëjnë një partner të forte dhe të besueshëm në anën tuaj. Gjate periudhës mbi dhjetë vjeçare, ABIDAT GmbH me sukses u...

INFORMACIONE KONTAKTI

 • Rr. Hajrullah Abdullahu, Nr. 25, 10000 Prishtinë
 • Prishtinë, Kosovë
 • Tel:
 • Mobile:
Profili i Kompanisë
Prishtinë, Kosovë 25-01-2019 edhe 2 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni
TIK - Teknologjia e Informacionit dhe Komunikacionit
Tipi i punës
Kohe e plote
Eksperiencë
Mesatare (3 - 10 vite)
Kërkohet foto
Jo
Letër interesi
Jo
Rroga mujore
---
Data e përfundimit
25-01-2019
Data e fillimit të punës

Përshkrimi

Abidat announces the vacancy for:Web Development Team Lead (m/f) Background
ABIDAT is a cutting-edge company with a wide range expertise in infrastructure and development with an extensive mastery in three main disciplines: Embedded, Enterprise and Modern Workplace. Our mission is to bring out our mastery to life and deliver the right solutions for our customers.

Purpose and timeline
 • ABIDAT branch in Prishtina is seeking an extraordinary and open-minded Web Team Lead who will work within a dynamic and ever-growing team. 
 • This vacancy is a great opportunity to work with amazing customers building next generation software products. 
 • The ideal candidate joins a professional and friendly environment. 
 • We encourage candidates who have deep understanding to our customers’ needs to apply and join our global team of dedicated software and IT professionals.

Benefits:
 • Work with the latest technology and opportunity to engage in interesting projects. 
 • Employees participate in trainings, seminars and get relevant certifications for further professional development. 
 • For an ideal work process, we offer you a modern environment, healthy fruits every day and IT equipment. 
 • Travel to Germany or other client locations may be expected. 
 • Competitive salary, health insurance.

Detyrat

Duties:
 • Create applications that address the phases of SDLC (software development life cycle)
 • Develop comprehensive application testing procedures
 • Update existing applications to meet the security and functionality standards as outlined in the company’s web policies
 • Implement testing tools that monitor the ongoing performance of the company website
 • Assist in updating application development policies to ensure that all future applications meet the latest technical requirements
 • Software documentation
 • Provide technical leadership and promote best practices
 • Assist in the development of strategic planning for the department
 • Prepare and deliver informal and formal presentations to own team, department, other IT teams, and business partners
 • Coach team on how to deal with stress related to job issues
 • Encourage others to strive for continuous improvement
 • Contribute to the environment and structure that nurtures drive and enthusiasm within a team
 • Participate in gathering and preparing performance feedback for team members
 • Proactively seek training and developmental opportunities related to software development and recommends for self and others

Kualifikimet

Qualifications:
 • Bachelor’s degree in computer science or any similar qualification
 • Good knowledge of PHP, JavaScript, JQuery, HTML, HTML5, CSS, CSS3 
 • Web Programming Skills, Web User Interface Design (UI), Security Principles, Object-Oriented Design, Web Services (REST/SOAP), Multimedia Content Development, API’s
 • In depth understanding and passion for excellence in the area of WWT Core Values
 • Have a passion for working to develop people to their full potential through coaching, mentoring, and servant leadership
 • Ability to think creatively and recognize & encourage creativity in others
 • Self-motivated with the ability to work independently with minimal supervision
 • Understanding of SOA Principles and how they apply to Enterprise IT
 • Passion for Software Development and well-versed in industry trends such as Mobile, Single Page Applications, Responsive Design, and REST based API's
 • Ability to explain the benefits of Software Development best practices such as Test-Driven Development, Pair Programming, and Continuous Integration
 • Very good knowledge of English language
 • Knowledge of German language is advantage
 • Minimum 4 years of work experience

Skills:
 • Teamwork 
 • Enthusiasm
 • Organizational skills
 • Fast learner

Shënime

Join our team today! Create with us solutions of the future. Please send your CV to the email address: kontakt.ks@abidat.de


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.

Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".

Kategoritë më të kërkuara / Të gjitha kategoritë