353 Punë aktive

93445 Punëkërkues

5686 Punëdhënës

Posto punë
ose
Krijo/Shto CV


Mendimi juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.
Co-PLAN, Instituti per Zhvillimin e Habitatit

Co-PLAN, Instituti për Zhvillimin e Habitatit është një organizatë jofitimprurëse që ka kontribuar në zhvillimin e qëndrueshëm, në qeverisjen e mirë urbane dhe rajonale, duke trajtuar çështjet kyçe mjedisore, zhvillimin e shoqërisë civile, si dhe duke ndikuar politika dhe promovimin e pjesëmarrjes së komunitetit që nga viti 1995. Në thelb të aktivitetit tonë është puna me njerëzit dhe institucionet, për të nxitur transformim të pre...

INFORMACIONE KONTAKTI

  • Tirane, Shqipëri
  • Tel: ++35542407423/4
  • Mobile:
Profili i Kompanisë
Tirane, Shqipëri 23-11-2018 edhe 7 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni
Inxhinier mjedisi
Tipi i punës
Kohe e plote
Eksperiencë
---
Kërkohet foto
Jo
Letër interesi
Po
Rroga mujore
---
Data e përfundimit
23-11-2018
Data e fillimit të punës

Përshkrimi

Co-PLAN is a non-profit organization that has contributed to sustainable development by enabling good urban and regional governance, tackling key environmental issues, developing civil society, impacting policies, and promoting community participation since 1995.

At the core of Co-PLAN’s activity is the work with people and institutions, to foster tangible social transformation and positive change on the ground by inducing change-driving knowledge in our society for smart management of our habitat. Co-PLAN fulfills this mission through means of pilot activities and advisory services financed by national and international institutions and direct involvement with communities, local government units and other non-governmental organizations in the field of urban and regional management, environmental management, and municipal finance.

Given the focus on urban environmental management and aspects, including public service provision, solid waste management, environmental impact assessment, etc., we are currently seeking a talented, experienced professional in this field, to become part of the Co-PLAN, Institute for Habitat Development team.

Detyrat

•Engage with the Co-PLAN Urban Environmental Management Unit for the organization and handling of activities and projects falling under this unit, consisting of (but not limited to):
•Environmental Impact Assessment/ Strategic Environmental Management
•Monitoring of Environmental Legislation
•Energy, Efficiency, Renewables and smart applications.
•Conduct monitoring practices for Air Pollution, Noise Pollution and Urban Ecosystems.
•Engage with site activities/actions on behalf of project implementation practices.
•Brownfield remediation, land cleanup and hazardous materials management;
•Solid waste management planning and management;
•Environmental protection and natural resources management;
•(Urban) Environmental Economics;
•Conduct practical and technical studies on matters of Energy, Renewables and Smart Cities.
•Ensure qualitative and continuous update in social and mass media regarding the project and organization activities.
•Should be able to conduct and deliver thematic articles both in Albanian and English regarding recent developments/topic in the realm of environment.
•Should strongly support the project manager on delivering narrative reports and conduct timely the project tasks.
•Assistance to Co-PLAN, more specifically to the Project Acquisition Unit in the process of organizing, developing, implementing and monitoring activities and projects related to urban environmental management;
•Assistance to the policy and research experts during research activities and policy writing on themes pertinent to Environmental Management;
•Support for the organization and management of events such as conferences, workshops, roundtables, etc. on themes related to environmental management;
•Conducting research on various topics, in full compliance with the Co-PLAN Research Agenda;

Kualifikimet

•University degree in Environmental Engineering, Environmental Science and Technology, or any relevant fields;
•Preferably a Master Degree in any of the aforementioned disciplines;
•Excellent command of the English language and fluency in both written and spoken English;
•High quality of writing in Albanian;
•Sharp analytical skills and ability to process and analyze data/information in both English and Albanian;
•Italian, French and German are an added value of the candidate
•A fine eye for document drafting;
•Excellent communication skills;
•Good organization and facilitation skills for conferences, meetings, workshops;
•Knowledge of the public institutions and public policies in Albania, including the policy debates and events;
•Ability to work off own initiative and to proactively follow and tune-into the dynamics of teamwork;
•Be available to travel and work, both outside of Tirana and Albania.
•Excellent working competences on Office package and added asset for each candidate with high working skills on GIS and Adobe / Photoshop design.

Professional experience

• At least 3-5 years of relevant professional experience in aspects of environmental management, including experience with Regional Environmental Management and Planning; Strategic Environmental Assessment, Environmental Impact Assessment, solid waste management, environmental and legislation monitoring, research and project application, water, energy, renewables etc.
• Experience with public administration, at a local and central level;
• Preferred experience with donor projects;

Shënime

Application procedure
To apply for this position please send the following:
• A cover letter expressing your interest (written in English);
• A CV and two letters of references (in English);
• A copy of your academic diplomas;
• A document to prove the level of knowledge of the English (and any other) Language (Diploma, Certificate, etc.).

Applications are accepted until November 23, 2018, 17:00h. Co-PLAN, Institute for Habitat Development is an equal rights and opportunities employer. Only those who fulfill the requirements specified in this Terms of References are encouraged to
apply. ONLY short-listed candidates will be contacted for the 2nd stage of the selection process.

All applications are to be sent to: co-plan@co-plan.org


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.

Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".

Kategoritë më të kërkuara / Të gjitha kategoritë