Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKëshilla për punëkërkues

Si të kërkoj punë?

Hapi i parë i rëndësishëm për të kërkuar punë është duke planifikuar një strategji për punë. Thojini...Çfarë nënkuptojnë lëvizjet e mia...

Gjithçka fillon përpara se ju të thoni fjalët tuaja të para. Intervistuesit ju vlerësojnë që në mome...5 cilësitë çelës që punëdhënësit...

T’i bëni përshtypje punëdhënësit që keni tani apo punëdhënësit të ardhshëm ka të bëjë më shumë...Si mund ta përballoj një intervi...

Për të fituar kohë në fazat e fillimit, disa punëdhënës i vlerësojnë kandidatët nëpërmjet Skype-it p...Balanca midis punës dhe studimev...

Nëse keni në plan të filloni  punë dhe të studioni ndoshta duhet të keni menduar dhe se si do të ndi...Çfarë të veshësh gjatë një inter...

Ju keni një intervistë për punë nesër. Ju keni mësuar çdo gjë për kompaninë dhe jeni të pregatitur p...Çfarë do të thotë punë fleksible...

Shumica e njerëzve mendojnë se e dinë çdo të thotë punë fleksibël, por në fakt kjo është një temë që...Çfarë ju duhet për të gjetur pun...

Ajo çka bën vërtet përshtypje duket se është bagazhi që një person mbart, përfshi këtu stazhet, punë...Këshilla për një letër motivimi...

Letra e motivimit ju ndihmon në kontaktin e parë me kompaninë dhe ka si qëllim të kapë vëmendjen e s...Si të bëj përshtypje në punën ti...

Ju nuk keni patur asnjë punë tjetër më parë dhe kjo mund të shkaktojë një shok duke menduar se çfarë...Si të reagoni kur intervista e p...

Ndodh që pas intervistës së punës, të zgjidhet një tjetër kandidat. Mund të ndjeheni të zhgënjyer dh...Ndalohet diskriminimi i punonjës...

Të gjithë punonjësit në një kompani duhet të trajtohen në mënyrë të barabartë dhe jo të gjykohen në...Ide dhe këshilla për të gjetur p...

Kërkimi i një pune të dytë po kthehet kohët e fundit në një iniciativë mjaft të përhapur, edhe për s...Vizitë studimore në SHBA për stu...

“Georgia Southern University” do të presë 8 student nga Shqiperia në një vizitë 2 javore...Balanca punë-jetë

Balanca punë-jetë është mënyra efektive e menaxhimit midis punës së paguar dhe aktiviteteve te tjera...Intervista pune në grup

Në këtë artikull mund të gjeni disa këshilla drejtuar atyre që nuk kanë akoma eksperiencë me seleksi...Pyetjet më absurde gjatë intervi...

Ndodh shpesh që rekrutuesit të bëjnë pyetje të çuditshme. Këto janë 9 pyetjet më absurde të bëra (me...Tipet e ndryshme të intervistave...

Testime dhe intervista në grup Shumë kompani organizojnë intervista grupi për arsye kohe dhe njëkohë...Tipet e ndryshme të intervistave...

Kompanitë tashmë përdorin mënyra të ndryshme intervistimi dhe shpeshherë kandidatët mund të gjenden...Bëhuni më të dukshëm në punë

Jeni ju dhe kontributet tuaja të dukshme në punë? Apo, jeni mësuar të kaloni pa “lënë gjurmë në rada...Cilat janë gënjeshtrat më të shp...

Nëse kolegu ju thotë se ka ardhur herët në zyrë, kërkon që ju të ndiheni në faj. Nëse ju thonë se: “...Çfarë mendojnë kolegët për ty?

Kaloni shumë kohë bashkë, por ata vazhdojnë të jenë një mister për ju? Duke filluar nga sot do mëson...Këshilla për një intervistë të s...

1. Bëni kujdes me telefonatën e parë: intervista fillon që aty. Nëse gjendeni në një situatë ku nuk...6 aftësi për të cilat do të isht...

Kohët e fundit duket sikur të gjithë jemi duke ndjekur vazhdimisht trajnime të fushave të ndryshme....Çfarë të bëni kur jeni të papunë

Në kohëra të vështira si këto ndodh që, edhe pse në kërkim të një pune, shumë individë hasen vazhdim...Gabimet e zakonshme në email-et...

1. Të mos përshëndesësh. Edhe përshëndetjet kanë rëndësinë e tyre. Shkruani gjithmonë “Përshëndetje”...10 këshilla për punëkërkuesit

Nëse jeni në kërkim të një pozicioni këto dhjetë këshilla mund t’ju hyjnë në punë: Mos e shpërndani...Si te rritem profesionalisht?

Pyetje nga lexuesi i blogut: Si te rritem profesionalisht? Përgjigje: Pershendetje, ju falenderojme...Bursat Fulbright dhe Humphrey.

Afati i aplikimi eshte data 15 qershor 2012, ora 17:00 Për më shume njoftime dhe informacion lexoni...Bursat e shkembimit me SHBA-në

Bursa Junior Faculty Development Program. Për pedagoget e brendshëem të universiteteve shqiptare. Af...Gabimet që të sapodiplomuarit bë...

Edhe pse këtë vit të sapodiplomuarit janë duke u përballur më një treg pune të vështirë, ata kanë nj...Mënyra për të përballuar një hum...

Ju duhet të keni degjuar që duhet të kurseni të paktën 6 muaj para për  shpenzime në raste emergjenc...Tre hapa për të zgjedhur një kar...

Shpesh vëmë re njerëz të cilët nuk kanë mbaruar një universitet por kanë një biznes të suksesshëm, a...10 këshilla në kërkim për një ve...

Sa herë ju është dashur të trokisni për të filluar punë, për të ndryshuar punën ku jeni, sepse ndihe...Këshilla për të arritur punën e...

Keni një punë të zakonshme si gjithë të tjerët? Jeni në kërkim të një pune me orar 9-17:00 ? Do të d...Jepni maksimumin në punën tuaj t...

Kur nisni punën tuaj të parë mbas diplomimit, ka shumë gjëra të cilat ju duhet ti mësoni të cilat nu...Mënyrat për të përballuar ambien...

Problemet në zyrë mund të duken qesharake apo zbavitëse kur i përmendim me miqtë nëpër kafene dhe bë...Si të bashkëpunojmë me shefat

Shefat e mëdhenj ndajnë aftësi të ngjashme, si komunikues të qartë, dëgjues të mirë, dhe vendimarrës...7 sjellje të papërshtatshme për...

Ne gjithmonë flasim se si duhet fituar një vend pune si duhet të sillemi në një intervistë çfarë duh...Rimodelimi i CV tuaj

Ka ardhur Pranvera.  Është ajo pjesë e vitit kur largojmë pluhurin e dimrit dhe lejojmë diellin të h...Cfarë nuk duhet veshur gjatë një...

Në ditët e sotme nëse do t’ju duhej të pyesnit 100 njerëz se çfarë duhet veshur në një intervistë sh...Intervistat në telefon: 5 Mënyra...

Intervistat në telefon janë një mjet i rëndësishëm për kandidatët potencial.  Bisedat telefonike ndi...5 mënyra për të ndërtuar CV tuaj

Në një treg konkurues ne duhet të bëjmë gjithcka që mundemi për ta bërë  CV tonë të duket sa më tërh...Si ti përballoni tranzicionet e...

Tranzicionet e punës janë si rrathët në një pemë. Ato janë standartet e vendosura për sa i përket ar...Mënyrat për të dashur punën tuaj...

Praktikat profesionale Nëse jeni në fillimet e karrierës tuaj apo jeni ende në shkollë përpiquni të...Mënyrat për të dashur punën tuaj...

Jini diplomat Është thelbesore të dish se si të bësh politikë përsa i përket punës. Roy Cohen i cili...Mënyrat për të dashur punën tuaj...

Duajeni punën, mos e lini atë. Duke qënë se jetojmë në një kohë krize ekonomike  papunësia është rri...50 pyetjet më të zakonshme gjatë...

Kur bëhet fjalë për procesin e intervistës, kërkimi i informacionit dhe përgatitja shpesh vendosin n...Mos i lejoni pushimet të ndërpr...

Depresioni është normal për disa gjatë sezonit të festave por punëkërkuesit nuk duhet të jenë midis...Rrjetet sociale favorizojnë “Pun...

Rrjetet sociale favorizojnë “Punëkërkuesit” Rrjetet sociale janë LinkedIn, Facebook, Twitter, edhe l...Si të jemi të sukseshëm në një i...

Nëse jeni duke aplikuar për në një kompani atëhere kontrolloni çdo informacion mbi kompaninë. Kerkon...Si të jemi të sukseshëm në një i...

Nëse doni të jeni një kandidat i veçantë atëhere ju  duhet të bëni përgatitje të veçanta. Përgatitja...Metodat për të qëndruar i motivu...

Nëse jeni në pune apo akoma duke kërkuar për punë duhet të jetë e vështirë për të qënë i motivuar di...Si duhet lexuar një njoftim pune...

Të deshifrosh një njoftim pune mund të jetë pak e ndërlikuar sidomos ne rastet kur personi i cili e...YOUTH EXCHANGE AND STUDY

Mësoni më shumë për këtë program të ri shkëmbimi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës YES – Youth Exch...Si mund të aplikoni për punë

Pyetje: Urime fillimisht për faqen tuaj . Më duket vërtetë interesante dhe profesionale. A mund të d...Keni mbaruar universitetin dhe p...

Më shumë se 9.944 student mbaruan universitetin këtë verë dhe shumë prej tyre nuk e kanë idene se si...Letra e Referencës

Eshtë e rëndësishme të dimë si të shkruajmë një letër reference, sepse pothuaj se çdo njeriu i kërko...Cfarë pyetjesh mund ti bëni iner...

Intervista nuk ka përfunduar akoma. Pasi intervistuesi të ketë bërë të gjitha pyetjet, do t’ju pyes...Si të dilni fitimtarë në konkurr...

Gjatë proçesit të krahasimit të kandidatëve për punë, ata të cilët shfaqin cilësi, aftësi, shkollim,...Kodi i veshjes në ambjentin e pu...

Jo çdo veshje e zakonshme është e përshtatëshme për zyrë, prandaj këto udhëzime do t’ju ndihmojnë të...Si të përmirësojmë performancën...

Performanca jonë në punë kalon nëpërmjet tre elementëve të rëndësishëm. Ndërgjegjësimi faktor çelës...Si mund ta menaxhojmë më mirë ko...

•  Bëj një listë ku të renditësh të gjitha gjërat që duhet të bësh gjatë ditës, duke përfshirë edhe...Mbani opsionet tuaja për karrier...

Shumë shpesh strategjia e karrierës së një personi kthehet tërësisht në të kundërtën kur shfaqen mun...Si t’i përgjigjemi pyetjes “ fli...

Kandidatët shpeshherë e gjejnë shumë të vështirë këtë pyetje. Por kjo është një pamje e gabuar. Kjo...Ndershmëria në punë – Çfarë mund...

1. Fiton kredibilitet, një komoditet i rrallë Kur ndershmëria është me ty në punë, ti fiton kredibil...Rruga drejt suksesit profesional

1.Jini autentik Vazhdoni të bëni atë që dëshironi, dhe luftoni për të qënë më i miri. Qëndroni i fok...Suksesi në shitjet direkte

Askush nuk ka lindur një “salesperson”, më shumë se një, janë doktor apo avokat. Shitja është një pr...Teknika për një prezantim të suk...

Të folurit në publik mund të jetë shumë i vështirë. Shumë njerëz i kap paniku përpara një audience r...Karriera e duhur

Konfuci ka thënë: “Gjeni punën që ju dëshironi, dhe ju nuk do të punoni asnjë ditë në jetën tu...Ja për çfarë nuk duhet të flasim...

Ka disa biseda të cilat nuk janë të përshtatshme për vendin e punës. Temat që duhet të shmangim përf...Hapat për një ndryshim të sukses...

Jeni  të interesuar për një karrierë të re? Nëse është kështu, është e rëndësishme që të merrni  koh...7 Rregulla për një intervistë pu...

Praktikë! 1) Aparenca juaj është e rëndësishme. Vishuni pastër dhe bukur për punën që dëshironi. 2)...Si të menaxhoni dobësitë tuaja n...

Përkundër asaj që ju mund të dëshironi të tregoni apo shfaqni në një intervistë pune, ju përsëri do...Si të shfaqemi para një Shefi të...

Për tu prezantuar dhe për t’i dhënë shefit tuaj të ri përshtypjet tuaja mund të jetë shumë nervozues...Si të shmangim sjelljet e pakënd...

Duke qenë autentikë nuk është kusht për të qenë të vrullshëm. Të gjithë ne kemi zakone të pakëndshme...Komponentët që të kënaqin në pun...

Shumë punonjës edhe pse janë në një punë të mirë, të paktën ashtu si ata e konceptojnë “punë të mirë...Këshilla për tu tërhequr nga pun...

Nëse jeni duke menduar për të lënë punën tuaj, mos harroni se është po aq e rëndësishme sikurse po s...Si të flisni për dobësitë tuaja...

Në një intrevistë pune një nga pyetjet më të urryera, por më të shpeshta që bëhet është “Cila...Si të mos lodhemi në punë?

Kalimi i një periudhe të gjatë në punë është një nga gjërat më të lehta që mund të bëhet por edhe ng...Si të kërkojmë një favor

Gjithësecili ofron favore në situata të ndryshme të jetës së tij, nëse dikush mban derën hapur dhe j...Si ta përdorni kohën tuaj të lir...

Në çdo punë ka gjithmonë raste ku ju nuk keni asgjë për të bërë. Për disa kjo kohë është një bonus &...Si të japim një lajm jo të mirë

Askujt nuk i pëlqen të bëjë të ditur lajme jo të mira. Por duke mos i thënë këto lajme “probleme”, n...Si të sillemi me shefin

Në punë marrëdhënia mes njëri tjetrit ka ndërlikimet e veta, por ajo që ka rëndësi është edhe marrëd...Komunikimi me e-mail

Të kryesh një komunikim të qartë pune nëpërmjet emailit me punonjësit, është një detyrë e vlefshme p...Ç’duhet të marrim kur largohemi...

Për cilindo që do të largohej nga një punë do të ishte shumë e këndshme që para se të largohej t’ja...Si të jemi më efektivë

Ka periudha të ngarkuara pune në vit, javë apo ditë kur ju keni shumë punë për të bërë. Ju do të për...5 mënyrat për të menaxhuar menax...

1. Gjithmonë të jeni në zyrë përpara se të vij shefi  juaj. 2. Kërkoni leje përpara se të debatoni p...Mos lejoni PowerPoint-in t’ju sh...

Shumë e shumë prezantime janë të mërzitshme dhe të lodhshme me përdorimin e PowerPoint-it, i cili ka...Si të identifikoni aftësitë tuaj...

Të gjithë ne kemi të paktën një aftësi të veçantë – një aftësi e cila na bën të jemi unikë dhe...Si të përmirësoni performancën t...

Askujt nuk i pëlqen të tregojë një performancë jo të mirë. Megjithatë, edhe pse nuk po arrini të kin...Si të krijojmë një kulturë të re...

Globalizimi ka krijuar mundësinë që punonjësit të bashkëpunojnë dhe të komunikojnë me të gjithë njer...Sjelljet negative në intervista...

Sjelljet negative në intervistë pune janë p.sh loja me flokët apo dhe serioziteti i tepërt. Këto llo...Pyesni veten para se të shikoni...

Kur jeni jashtë mjediseve të punës apo dëshironi të ndryshoni punë, përpiquni të mendoni se çdo të i...Janë hapur aplikimet për skemën...

Që prej vitit 2008 të gjitha vendet e Ballkanit jane përfshirë  në skemën e bursave OSI-DAAD, një pr...Kurse në Psikoterapinë Pozitive

Kurse trajnimi në Psikoterapi Pozitive Çertifikatë e nënshkruar nga Shoqata Botërore e Psikoterapisë...Thirrje për të qenë shkollë part...

Fondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë, nëpërmjet kësaj thirrjeje, ofron mundësinë për t’u b...Thirrje për projekt kërkimor në...

Nëpërmjet kësaj thirrje, Fondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë synon të komisionojë një stu...2.Shpallje konkursi/Pozicioni: K...

Programet: Qeverisja e Mirë dhe Shoqëria Civile Fondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë – Sor...