Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKëshilla për punëkërkues

  • TË GJITHA
  • KUICE
  • FAKTE INTERESANTE
  • HUMOR
  • INOVACION (KRIJIMTARI)
  • KURIOZITETE

Thashethemet e zyrës, një çështj...

  Thashethemet gjithmonë konsiderohen si një mënyrë negative e komunikimit në mjedisin e punës....Aftësitë kyçe që duhet të mësojë...

Të diplomuarit që po hyjnë në tregun e punës kanë shumë pritshmëri. Është e rëndësishme që ta përgat...Mënyrat për të siguruar punën në...

  Në kohët e vështirësive ekonomike, kompanitë reduktojnë kostot dhe lufojnë për t’i bërë ballë...Si të fitoni vëmendjen në punë

  Urime! Ju keni një punë të re dhe është koha t’i thoni lamtumirë shefit tuaj. Duke qenë se kj...Diplomat më të mira për punë më...

Të kesh një punë pas mbarimit të universitetit është një shqetësim kryesor për shumë studentë të dip...A duhet të flenë punonjësit gjat...

Një ‘çmenduri ‘ e re po merr jetë për tavolinat e punës prej ‘’shkume’’ të cilat i lejojne punonjësi...Profesionet më të vështira në bo...

Jeni duke kërkuar për ndryshimin  e  karrierës tuaj?  Gjenden punë të panumërta të cilat ju japin re...Këshilla për përgatitijen gjatë...

  Sektori aktual i punësimit është në disa vende tepër i pajetë si rezultat edhe i krizës ekono...Seminar për “Këshillim Kar...

  Gjatë  muaji Prill 2013, në ambientet e TBU u mbajtën një cikël  seminaresh  për  “Këshillim...Mësimet e Karrierës që ju mund t...

  Lajmet dhe kultura e Vipave na përfshin çdo ditë. Nuk mund t’ja mbathim prej tyre, dhe shumic...Pse duhen evituar sharjet në pun...

  Po, ne stresohemi, frustrohemi dhe mërzitemi në punë. Sidoqoftë, të sharit në punë është diçk...Punoni si një “Dog”? Mund të jet...

  A jeni të lodhur nga karriera juaj? Punoni shumë dhe nuk merrni përfitime ekstra për punën që...Këshilla për të qëndruar të shën...

Duke qëndruar 40 orë në javë në punë, ne harrojmë ndikimin negativ që mund të ketë  të  qëndruarit u...Cilësitë mbresëlënëse të cilat k...

Rekrutuesit nga i gjithë globi janë në kërkim të kandidatëve të cilët janë të aftë, në aspektin e pe...Rregullat e etikës në zyrë që du...

Rregullat jo të mira të etikës në zyrë e bëjnë një vend pune të parehatshëm dhe një mjedis jo produk...Rritje në mashtrimet ndaj studen...

Një numër gjithnjë në rritje të studentëve të universiteteve që kërkojnë punë po bëhen viktima të ma...Rekrutuesit sot kërkojnë punëkër...

Sipas raporteve të fundit, tendenca e rekrutuesve është që të punësojnë duke u bazuar në entuziazëm....Një mënyrë shumë efektive për të...

Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të shpëtuar disa orë nga koha juaj çdo javë, duke investuar një...Rregullat e pashkruara të mirësj...

Zyra mund të jetë një ambient kompleks për të kuptuar, me një atmosferë shoqërore të përzierë, proto...Rëndësia e një veshjeje të mirë

A visheni cdo ditë në punë me një kostum zyrtar? A mendoni se veshja juaj mund të ribëhet me pak pas...Këshilla për të qenë një punonjë...

A ndiheni shpesh sikur keni ngecur? Ndoshta karriera juaj mezi po zhvillohet vitet e fundit ose keni...Tre gjëra që duhet të bëni nëse...

Të qenit papunë e vendos një individ në një disavantazh të vazhdueshëm në krahasim me të punësuarit....Teknika për të përballuar stresi...

Ne nuk shqetësohemi vetëm për oraret e takimeve, menaxhimin e ngarkesës në punë dhe shefin por tani...Ndihmë! Po më mbyt puna!

Të punuarit 40 orë në javë mund të ndikojë keq në trupin dhe mendjen tuaj. Është e rëndësishme që nd...Si të përgatisni një Cv që t’ju...

Krijimi i një CV-je që përshkruan të gjitha aftësitë, arsimin dhe sfondin e  punës që ju keni, mund...Punët më stresuese në botë

A po kërkoni të ndërtoni karrierën tuaj? Nuk jeni të sigurt çfarë të zgjidhni? Çdokush që punon me k...Ushqimet të cilat ju bëjnë të lu...

A po ndiheni të demotivuar në punë? Puna që bëni nuk ju bën të lumtur? Në fakt kjo mund të mos vijë...Të qënit profesional në ambjenti...

Është e rëndësishme që në ambientin e punës të ruani korrektesinë dhe një etikë pune. Në mënyrë që t...Si ta përdorim Facebook-un për t...

Faqja e rrjetit shoqëror më e madhe në botë, Facebook, ka hapur dyert e veta për individët në gjithë...Çfarë nuk duhet t’i thoni...

Kur punoni në një mjedis profesional, është e nevojshme që të mbani një marrëdhënie të mirë me shefi...Ja si shkatërrohet një aplikim p...

Ne kalojmë një pjesë të konsiderueshme të kohës sonë duke folur me rekrutues dhe punonjës të burimev...Si të gjesh punë gjatë krizës ek...

Nuk është aspak e thjeshtë të gjesh një punë të mirë , me një rrogë të lartë, sidomos në kohë krize...Këshilla karriere për nënat që p...

Nënat që punojnë shpesh hasin vështirësi në karrierën e tyre pasi janë në luftë të vazhdueshme për b...A është koha për një punë të re?

Nëse po mendoni të lini punën, ju mund të jeni duke e pyetur veten nëse është momenti i duhur ose jo...Menaxhimi i konflikteve me shefi...

Çdo ambient pune duhet të reflektojë profesionionalizëm, produktivitet dhe punë skuadre. Megjithatë,...Shenja jo të mira të kërkimit pë...

A po bëni të “përulurin” tek rekrutuesi? A kaloni orë të tëra duke kontrolluar telefonin, duke pritu...Mësime të vlefshme për profesion...

1.      Angazhimet e një HR janë të përcaktuara kryesisht nga njerëzit me të cilët  ai punon vazhdmi...Si mund të ngrihesh në detyrë du...

Në ditët e sotme, shumë kompani nuk janë në kërkim të një menaxheri, por të një lideri, i cili mund...Mënyrat për të mos u sëmurur në...

Në këtë periudhë pranvere, kur moti herë është i ngrohtë, dhe herë i ftohtë, zyra bëhet një ambjent...Këshilla për nënat në punë

Të jesh nënë në punë është shumë stresuese. Përveç 40 orëve në zyrë, nga ju pritet gjithashtu të pas...Teknika për të përballuar stresi...

Jo vetëm që duhet të përballemi me afate strikte dhe me shefa të padurueshëm, tani, në këto kohë kri...The Best Online Business Degree...

Around the US, online business training is offered by 909 schools. Online business schools are somet...Si të përmirësoni vetëbesimin

Vetëbesimi është një cilësi që të gjithë duam ta kemi, por duket sikur në momentet në të cilat kemi...Mënyrat për të dalë në pah në pu...

Pjesën më të madhe të kohës, një punonjës i mirë e shpenzon duke ndihmuar të tjerët: kompaninë, puno...Rëndësia e punës në grup në kont...

Dinamikat e të punuarit në një grup janë tejet të rëndësishme në një kompani. Ne shkollë, gjatë akti...Panairi i informacionit rreth Gj...

Panairi i informacionit rreth Gjermanisë Studimi, kërkimi shkencor, bursa, mësimi gjermanishtes dhe...Thënie frymëzuese për sapo të di...

Gjatë kohës që studentët e sapo diplomuar hynë në tregun e punës, ata duhen të mësohen me disa dukur...Arsyet pse karriera juaj nuk po...

Nëse nuk po ecni në karrierën tuaj, mund të ketë disa arsye të cilat nuk jua lejojnë këtë gjë. Në th...Të negociuarit e rrogës

Një nga aspektet më të frikshme gjatë konsiderimit të një oferte pune është negocimi i rrogës. Zakon...Personat me të cilët nuk duhet t...

Në një mënyrë apo në tjetrën gjatë punës, ju mund ta gjeni veten tuaj duke pëlqyer personin   me të...Pyetjet që mund të shkatërrojnë...

Të gjithë shqetësohemi në jetën e përditshme. Për shumë njerëz 4 pyetje lidhen me situata të rëndësi...Si të gjeni një punë të re?

Çdo vit që vjen shoqërohet me ambicie të reja? Doni të merrni përgjegjësi të reja? Dëshironi të nisn...Punonjësit zgjedhin Facebook për...

Një numër mjaft i madh punonjësish po përdorin Facebook për t’u ankuar për vendin e tyre të punës. ...Si të ngjisni shkallët e karrier...

Ndjesia se keni ngecur në një vend është një nga emocionet më të vështira për t’u menaxhuar. Është m...Përse disa njerëz i arrijnë qëll...

Frika nga dështimi Nëse keni frikë nga dështimi, ju nuk do të ndërrmerrni rreziqe të nevojshme që kë...Të biem në sy gjatë një intervis...

1.     Bëhuni i këndshëm. Të bësh një përshtypje të mirë në fillim dhe të themelosh një lidhje reale...Ja çfarë na tremb më shumë në pu...

•        Të bërit gabime në punë •        Të komunikosh me konsumatorët ose klientët e vështirë •   ...A e dini se kur duhet të largohe...

1.     Jeni në atë punë vetëm për para Ne të gjithë kemi fatura për të paguar dhe përgjegjësi për të...Ja si të punësoheni vetëm nga nj...

Kur shkruan një email për ti prezantuar veten dikujt, fjalët hyrëse janë përshtypja e parë që lini....Mirësjellja dhe respsekti në ven...

Fjalët : “ Përshëndetje”, “Mirmëngjes”,”Ditë të mbarë”,”Paç fat në takimin tënd” dhe thjesht thënia...Frika e komunikimit

Komunikoni qartë. Aftësitë e shkëlqyera të të folurit, kurajo dhe aftësia për të kuptuar një situatë...Humor “Sekreti i suksesit&...

Ju e kuptoni se jeni i pasur kur… Fëmijët tuaj luajnë monopol me para të vërteta. Një shprehje në In...Si mund të vazhdoj të jem i anga...

Edhe pse mund ta keni si ngushëllim për faktin se janë duke ndodhur shpesh shkurtime në korporata, d...Bëni kërkim përpara intervistës...

Ju e dëgjoni këtë gjithmonë nga ekspertët e karrierës: “Bëni kërkim rreth kompanisë përpara se të sh...Si mund te kem një romance në z...

“Mos e ngatërroni biznesin me kënaqësinë” thonë moshat e vjetra. Megjithatë, ndërkohë që orët e gjat...Humor “100% në punë”...

100% në punë Unë gjithmonë shpresoj të jap 100% të plotë në punë. 12% të Hënën, 23% të Martën, 40% t...Si mund ta përdor flirtimin për...

Flirtimi në punë nuk është diçka që mund të kufizohet te çdo lloj seksi, apo çdo lloj moshe. Në fakt...Promovoni veten gjatë një interv...

Ulja për intervistë në një kompani është diçka e rëndësishme. Tani është koha t’i tregoni dhe...Një punë e shëndetshme: Bilanci...

Është puna një pjesë e dobishme për përmbushjen e jetës tuaj, apo është diçka që shërben për t`ju ma...Humor “Vizita surprizëR...

  Duke u përpjekur për të surprizuar burrin e saj, gruaja e një drejtori kaloi nga zyra e tij....Dashuria ime mos të ndikojë në s...

Shumica e studentëve përveç studimeve kanë dhe jetën e tyre private në të cilën qëndron personi i ty...Duhet të punoj me kohë të pjessh...

Në ditët e sotme është rritur numri i njerëzve që zgjedhin të mos punojnë me orar të plotë. Shumë pu...“Kohë të vështira” H...

Një aerolpan goditi tokën dhe pasagjerët ishin duke u mbajtur dhe shtrënguar e duke u rrokullisur në...Si t’i mbijetojmë papunësi...

Dihet që jemi në një periudhë krize. Punët vakante janë ulur ndjeshëm madje kompanitë janë duke ulur...Gënjeshtrat që punëdhënësit i th...

Ne të gjithë e dimë që nuk është mirë të gënjejmë në CV-të që bëjmë. Por e dini çfarë? Në bisedat mi...Punonjësi i talentuar

Një nga punonjësit e shitjeve shkoi të takonte një nga klientët e tij. Askush nuk ishte në zyrë përv...Si ta gjej një karrierë që të më...

Pyesni një klasë me fëmijë se çfarë duan të bëhen kur të rriten dhe do të merrni shumë përgjigje të...Si mund ta lë punën time me mirë...

Kontaktet që ju merrni në punë janë monedha juaj. Ish kolegët dhe ish punëdhënësit tuaj janë shumë t...Çfarë do të ndodhë nëse kompania...

Blerjet dhe bashkimet janë duke u bërë të zakonshme, kjo dhe si pasojë e presioneve të konkurrencës....Si mund ta kaloj mërzitjen në ka...

Është normale nëse jeni duke bërë të njëjtën punë ditë pas dite, javë pas jave, muaj pas muaji do të...Humor

Më nevojitet një ditë pushim Një burrë i telefonon shefit të tij dhe i thotë, “Duhet të marr një dit...Mund ta përballoj një ndryshim n...

Ndryshimi i karrierës nuk është thjesht të presësh diçka nga kompania e re. Mund të ketë kosto të pë...Disa këshilla për zhvillimin e k...

Në qoftë se po kërkoni të kaloni në një nivel tjetër në karrierën tuaj përpiquni ta prezantoni veten...Shenjat që internshipi juaj ësht...

Kur bëni një internship ju mund të prisni projekte të mëdha përpara jush. Por kur arrini në zyrë e s...5 gjëra që duhet të bëni nëse hu...

Largimi nga puna mund t`ju bëjë ju të ndiheni konfuz, i pafuqishëm, i zemëruar dhe i frikësuar. Sapo...Humor

Sekretarja e re Shefi ishte shumë i befasuar me sekretaren e tij të re. Ajo e injoronte gjithmonë te...Si të marr më shumë përgjegjësi...

Lëvizja në një nivel tjetër në karrierën tuaj ka të bëjë me aftësitë për të marrë më shumë përgjegjë...Çfarë duhet të di që të bëhem nj...

Sigurisht që të qenit menaxher ka të ardhura të mëdha financiare por ka dhe sakrifica gjithashtu. Më...Si mund ta analizoj intervistues...

Kur shkoni në një intervistë ju duhet ta kuptoni që intervistesit siç janë të interesuar të dinë nës...Humor

Firma e re Një biznesmen i ri sapo kishte hapur firmën e tij. Ai mori një zyrë dhe e mobiloi atë mja...Cilat janë gabimet më të zakonsh...

Guida me gabimet më të zakonshme menaxheriale: Mungesa e komunikimit. Komunikimi nuk është vetëm çel...Çfarë mund të bëj për të sigurua...

Për të siguruar një promovim duhet ti bini ne sy eprorëve tuaj. Bëjeni zakon të vini në punë shpejt,...Si mund ta kuptoj se cilën ofert...

 Pas shumë aplikimeve dhe një numri të madh intervistash ju e keni mbaruar kërkimin e punës dhe keni...Humor

Alberti  kishte problem me zgjimin e mëngjesit… Alberti kishte problem sepse zgjohej vonë në mëngjes...Cilët janë elementët kryesorë të...

Kur një punëdhënës potencial kërkon të shikojë CV-në tuaj, ai është duke kërkuar për një gjë, një do...Si të përshtatem me shefin tim t...

Nëse keni filluar një punë të re ju duhet të njihni mënyrën që pëlqen të punojë shefi juaj i ri? Tre...Çfarë duhet të bëj me kompjuteri...

Ditët kur shënimet kanë qenë mjeti më i vlerësuar dhe i besuar që keni patur kanë shkuar. Në ditët e...Cilat janë rregullat e pashkruar...

Kur ju filluat shkollën në fillim askush nuk ju dorëzoi ndonjë libër me  rregulla se çfarë duhet të...